Pojemniki bezodpływowe, czyli tzw. szamba betonowe Garwolin, to czasem jedyny sposób pozbywania się fekaliów z domostwa. Szczególnie na terenach wiejskich i podmiejskich, gdy w pobliżu działki nie ma sieci kanalizacyjnej lub inwestorzy – z różnych powodów – nie chcą lub nie mogą zrobić na swojej nieruchomości przydomowej oczyszczalni.

Wizytówką wykorzystywanych obecnie szamb betonowych jest to, że są szczelne, dzięki czemu ścieki z gospodarstw domowych nie zanieczyszczają okolicznych wód gruntowych. Jest to więc korzyść przede wszystkim dla środowiska naturalnego, bo oznacza, że właściciel domu nie może liczyć, że część jego ścieków przesączy się do gruntu.

Częstotliwość zamawiania wozu asenizacyjnego, zwanego popularnie szambiarką albo szambowozem, zależna jest oczywiście od ilości wody zużywanej na co dzień przez domowników, ale każda jego wizyta to koszt od 120 do 180 i więcej złotych za 10 m³ zabranych ścieków.

szamba betonowe garwolinODBIÓR ŚCIEKÓW I JEGO ORGANIZACJA

Warto dozorować poziom napełnienia szamba, by mieć na uwadze na jaki dzień zamówić odbiór ścieków. Najzwyczajniejszy, ale i najmniej poręczny sposób to zdejmowanie ciężkiej żeliwnej pokrywy i zaglądanie od czasu do czasu do zbiornika. Raczej wygodniejsze jest kontrolowanie poziomu wypełnienia szamba za pomocą zamontowanego w nim mechanicznego, a najlepiej elektrycznego czujnika. Ten pierwszy działa na zasadzie pływaka, który jest unoszony przez wypełniające zbiornik ścieki i wymaga okresowej obserwacji. Wygodniejszy jest więc ten drugi, który napełnienie szamba sygnalizuje sygnałem świetlnym lub dźwiękowym.

Gdy wiemy już, kiedy mniej więcej szambo będzie zapełnione, możemy zamawiać szambiarkę. Najlepiej mieć trochę czasowej rezerwy, bo firma zajmująca się wywozem ścieków może akurat nie mieć wolnego terminu.

Można wprawdzie umówić się na odbiór ścieków w określonym terminie, na przykład co dwa tygodnie, ale ryzykujemy wtedy, że będziemy płacić stałą stawkę nawet, gdy szambo nie będzie pełne.

BEZ WJAZDU NA DZIAŁKĘ

Mamy jeszcze problem wjazdu szambiarki na nasz teren, problem ten rozwiązuje zamontowanie dodatkowego przewodu do odprowadzania ścieków, którego jeden koniec jest opuszczony na dno zbiornika, a drugi – zakończony szybkozłączką – dostępny z ulicy. Przy takim rozwiązaniu wóz asenizacyjny ma dostęp do naszego zasobnika z zewnątrz i może go opróżnić bez wjeżdżania na nasz teren, podłączając swoje rury do szybkozłączki, którą najczęściej osadza się w dolnej, betonowej lub murowanej, części ogrodzenia.